DoctoR-ToNY
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
DoctoR-ToNY

Besoj se do te kaloni mire ne Forum
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi
Tema Fundit
» free full hentai movie free full hentai movie download
Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Icon_minitimeTue Aug 02, 2011 12:13 pm nga Vizitor

» Opowiadania erotyczne
Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Icon_minitimeMon Aug 01, 2011 12:47 am nga Vizitor

» x-Hack hack you
Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Icon_minitimeSun Jul 31, 2011 11:12 am nga Vizitor

» Mbreterit e rilindjes loja me e mire ne bote
Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Icon_minitimeWed Nov 18, 2009 1:23 pm nga ardianii

» Shqip Mesenger RISI
Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Icon_minitimeWed Jan 28, 2009 4:46 am nga prenki

Top posters
Doctor-TonY (285)
Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Vote_lcapHakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Voting_barHakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Vote_rcap 
KattZ.=) (125)
Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Vote_lcapHakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Voting_barHakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Vote_rcap 
prenki (23)
Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Vote_lcapHakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Voting_barHakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Vote_rcap 
niki (19)
Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Vote_lcapHakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Voting_barHakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Vote_rcap 
€nDrIn (10)
Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Vote_lcapHakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Voting_barHakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Vote_rcap 
albateamhacker2 (7)
Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Vote_lcapHakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Voting_barHakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Vote_rcap 
GuttaaaA`Ss (5)
Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Vote_lcapHakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Voting_barHakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Vote_rcap 
caki027 (2)
Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Vote_lcapHakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Voting_barHakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Vote_rcap 
alban (2)
Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Vote_lcapHakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Voting_barHakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Vote_rcap 
Ibish_sakica (1)
Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Vote_lcapHakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Voting_barHakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Vote_rcap 
Kush ėshtė nė linjė
1 Pėrdorues nė Linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 1 vizitor

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 13 mė Wed Aug 11, 2010 11:41 am
Statistikat
Forumi ka 87 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri Afrimi

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 470 artikuj v 173 temat
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
May 2021
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Powered by:Doctor-TonY
Powered by:Doctor-TonY 2008

 

 Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
KattZ.=)
The WebMaster
The WebMaster
KattZ.=)

Numri i postimeve : 125
Join date : 18/08/2008
Age : 26

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Empty
MesazhTitulli: Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė   Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Icon_minitimeMon Aug 18, 2008 4:37 pm

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė F.0818044948396_m

Hakerėt e Kosovės kanė sulmuar njė agjenci serbe tė lajmeve nga Leskovci, ka bėrė tė ditur agjencia Beta. Sipas kėsaj agjencie, hakerėt kosovarė kanė sulmuar faqen e agjencisė “Jugoress” – ku kanė vendosur mbishkrimin “Vriteni Karaxhiqin, arrestojeni Mlladiqin”.

Drejtoresha e agjencisė Jugpress, Ljiljana Stojanoviq ka thėnė se ky ishte sulmi i tretė me radhė brenda 24 orėve tė fundit. Sipas saj, tė dielėn, hakerėt kosovarė e kanė sulmuar ueb-faqen e agjencisė, duke vendosur mbishkrimin “Republika e Kosovės” dhe fotografitė e kryeministrit Hashim Thaēi nė shoqėri tė sekretares amerikane tė Shtetit, Condoleezza Rice dhe presidentit amerikan, George Bush.

Njė pėrmbajtje e ngjashme, kohė mė parė, ėshtė parė edhe nė ueb-faqen zyrtare tė Mistrisė sė Bujqėsisė tė Serbisė.

Stojanoviq kishte arritur tė ringjallte ueb-faqen e saj, mirėpo mė pastaj kishte qenė nė qendėr tė sulmit tė hakerėve turq, ndėrkaq tė hėnėn sėrish tė atyre nga Kosova.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.universal-forum.webgoo.us
Doctor-TonY
The WebMaster
The WebMaster
Doctor-TonY

Numri i postimeve : 285
Join date : 15/08/2008
Location : Perpara Prizrenit :D

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Empty
MesazhTitulli: Teknologji   Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Icon_minitimeTue Aug 19, 2008 11:31 am

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė F.0819063451435_v
Canon ka shitur 100 milionė fotoaparate digjitale
Kompania elektronike japoneze Canon, prodhuesi mė i madh i fotoaparateve digjitale nė botė, ka njoftuar sot se pėr 12 vjet ka shitur mbi 100 milionė pajisje tė tilla nė mbarė botėn.
Kjo shitje e madhe para sė gjithash ėshtė pasojė e popullaritetit tė jashtėzakonshėm tė serisė IXY, por edhe modeleve tė tjera, si nė tregun vendas ashtu dhe tė huaj, e posaēėrisht nė tregjet me zhvillim tė pėrnjėhershėm, siē ai ėshtė rus dhe kinez, ka njoftuar agjencia Kyodo.

Canon ka hedhur nė treg aparatin e parė kompakt digjital Powershot nė muajin korrik tė vitit 1996, derisa rritjen mė gjigante e ka shėnuar nė vitin 2000, kur ka filluar tė shitet modeli i parė i serisė sė fototoparateve IXY, me shtėpizė kompakte dhe dizajn modern.

Falė shitjes sė shkėlqyeshme tė aparateve kompakte digjitale, por edhe aparateve reflekse digjitale me njė thjerrėz, kompania Canon – e cila prodhon edhe fotokopje e printerė, ka shėnuar neto profit rekord nė vitin fiskal 2007, pėr tė tetin vit radhazi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://doctor-tony.albanianforum.net
Doctor-TonY
The WebMaster
The WebMaster
Doctor-TonY

Numri i postimeve : 285
Join date : 15/08/2008
Location : Perpara Prizrenit :D

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Empty
MesazhTitulli: Pėrmirėsoni mbulimin e rrjetės tuaj pa tela – wireless   Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Icon_minitimeTue Aug 19, 2008 11:42 am

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė F.1221055844305_m
Secili qė ka punuar me rrjetė pa tela (wireless) e di shumė mirė se, muhabetet pėr 100 metra e mė shumė tė radiusit tė mbulimit, nuk janė gjithmonė tė sakta. Nganjėherė mjafton edhe njė mur i trashė, qė tė prish tėrė sinjalin. Ju ofrojmė disa kėshilla, se si tė mbuloni mė mirė banesėn apo shtėpinė, me sinjal tė rrjetės pa tela.
Shumė shtėpi sot kanė mė shumė se njė kompjuterė, andaj nevoja pėr rrjetėzim ėshtė ēdo ditė e mė e madhe, ndėrsa mėnyra mė praktike ėshtė rrjetėzimin nėpėrmes rrjetės pa tela. Fatkeqėsisht, radio-valėt me anė tė tė cilave udhėtojnė tė dhėnat, dinė tė jenė tinėzare, andaj sinjali ndoshta nuk do tė jetė i mjaftueshėm sa duhet nė tė gjitha pjesėt e banesės apo shtėpisė.

1. Nėse keni banesė apo shtėpi me dy etazhe, routerin pa tela apo access pointin vendoseni nė katin e sipėrm. Nėse keni vetėm njė kat, atėherė provoni qė pajisjen ta vendosni nė ndonjė pikė mė tė lartė, pėr shembull mbi vitrinė.

2. Kini vėmendjen te pengesat, qė mund tė jenė nė mes tė routerit dhe kompjuterit. Konstruksionet metalike, akuariumet, muret e trasha dhe pasqyrat, ndikojnė dukshėm nė kualitetin e sinjalit.

3. Provoni tė vendosni komponentėt e rrjetės pa tela, sa mė larg qė mundeni nga pajisjet qė mund tė nxisin pengesa/interferenca, siē janė telefonat pa tel, poēet halogene apo furrat me mikrovalė.

4. Ndėrroni kanalin tė cilin punon rrjeta juaj. Pothuajse nė tė gjitha pajisjet ėshtė kanali 6, kryesisht shumica e shfrytėzuesve nuk e ndėrron atė, andaj ekziston mundėsia qė dy pajisjet e afėrta t’i pengojnė njėra-tjetrės. Ky problemi mė sė shpeshti theksohet nė ndėrtesa publike, ku mund tė gjenden numėr mė i madh i rrjetave pa tela.

5. Nėse asgjė tjetėr nuk ndihmon, e pengesat nė mes tė routerit dhe kompjuterit janė gjėra tė patejkalueshme, mund tė kėrkoni antena diē mė tė forta. Duhet tė kontrolloni nėse routeri juaj ka, apo nuk ka mundėsi, tė largimit tė antenės ekzistuese. Pos kėsaj, blerja e antenės sė re kushton. Njė alternativė tjetėr, e cila nuk do t’u kushtojė shumė, ėshtė njė antenė qė ju do tė punoni nė formė parabole nga kartoni dhe folies nga alumini.
Shikojeni kete video dhe me lehte e keni ta beni https://www.youtube.com/watch?v=sUTT8wdN_VA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://doctor-tony.albanianforum.net
Doctor-TonY
The WebMaster
The WebMaster
Doctor-TonY

Numri i postimeve : 285
Join date : 15/08/2008
Location : Perpara Prizrenit :D

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Empty
MesazhTitulli: Rritni mundėsitė e Internet Explorer 7   Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Icon_minitimeTue Aug 19, 2008 11:45 am

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė F.1020075522875_m
Shtojca pa pagesė e shfletuesit tė Microsoftit, IE7, dukshėm ia rrit mundėsitė, e disa thonė qė e barazon me ato qė i ka shfletuesi konkurrent, Firefox.
IE7 Pro ėshtė njė shtojcė pa pagesė, derisa lidhjen deri tek faqja pėrkatėse mund ta merrni nė fund tė kėtij teksti. Pas instalimit, IE7 duket krejtėsisht njėjtė si mė herėt, por njė linjėn e statusit i shtohet edhe njė ikonė me anė tė sė cilės thirren opsionet e shtojcės IE Pro. Opsionet e shtuara do tė janė shumė tė njohura pėr shfrytėzuesit e Firefoxit sepse bėhet fjalė pėr shumė nga ato opsione qė Firefoxi i pėrmban nė vete, por edhe opsionet tė cilat nuk mund tė merren me instalimin e shtojcave tė Firefoxit.

Njėra nga mundėsitė mė tė rėndėsishme qė merren me instalimin e kėtij programi pa pagesė, janė mundėsitė e menaxhimit mė tė mirė tė tab-ave dhe shtojcat pėr bllokimit tė reklamave dhe flash-ave tė animuar nė faqet e hapura.

Janė interesante edhe udhėzimet pėr shfrytėzues (User scripts) tė cilat mund tė kyēen pėr tė rritur funksionalitetin. Disa prej mundėsive tė fituara nga kėto udhėzime janė “marrja” nga YouTube apo video shėrbimeve tjera, apo dhe ndryshimi i pamjeve tė disa nga faqeve mė tė popullarizuara nė internet.

Kyēja dhe shkyēja e mundėsive tė reja tė cilat IE7Pro i jep shfletuesit tė ri tė Microsoftit ėshtė jashtėzakonisht e thjeshtė, derisa informatat mė tė detajuara pėr ēdo mundėsi mund tė gjenden nė wiki faqen e programuesve, tė cilėt qėndrojnė pas kėtyre tė dhėnave. Pėrfundimi ynė ėshtė qė njė herė kur tė provoni kėtė shtojcė - mė nuk do tė mund tė punoni pa tė.

Nese doni qe ta keni Internet Explorer 7 hini ketu www.ie7pro.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://doctor-tony.albanianforum.net
Doctor-TonY
The WebMaster
The WebMaster
Doctor-TonY

Numri i postimeve : 285
Join date : 15/08/2008
Location : Perpara Prizrenit :D

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Empty
MesazhTitulli: Mbroni fėmijėt tuaj nga grabitqarėt e internetit Lexojeni se eshte e rendesishme per ju dhe femijen tuaj :D   Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Icon_minitimeTue Aug 19, 2008 11:46 am

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė F.0928163005138_m
Pėr prindėrit, interneti mund tė jetė si ecja nėpėr njė fushė tė minuar
Pėrderisa interneti ua mundėson fėmijėve lirinė pėr tė krijuar shoqėri, tė luajnė lojėra dhe zgjedhin detyra shtėpie duke shtypur njė buton tė vetėm, ai mund tė sjellė edhe rrezik potencial nga grabitqarėt online qė tė realizojnė pazaret e tyre tė fėlliqura karshi fėmijėve tuaj.

Fėmija juaj mund tė rrezikohet fizikisht, nga ai apo ajo, me tė cilin ka kontaktuar online dhe mė vonė takohet me tė “live”.

Shumica e prindėrve mendojnė “kjo kurrė nuk mund t’i ndodhė fėmijės tim”, por kjo nuk ėshtė e vėrtetė pasi qė, nė botėn nė tė cilėn jetojmė, viktimizohen sot shumė djem dhe vajza nga kėta grabitqarė.

Prindėrit duhet tė ndėrmarrin masa parandaluese. Edhe pse nuk ka zgjidhje tė lehta, disa masa mund ta zvogėlojnė dukshėm rrezikun qė fėmija juaj tė bėhet viktimė.

Gjėja mė e menēur dhe mė e madhe ėshtė qė tė fillohet sa mė herėt. Fėmijėt sot, ēdo ditė e nė moshė mė tė re, po futen online. Sa mė tė rinj qė janė dhe sa mė herėt qė ju tė filloni me masa parandaluese, ėshtė mė mirė, duke folur pėr kėto gjėra me ta, nė mėnyrė qė kjo tė ingranohet me rritjen e tyre.

Gjėja e parė qė duhet bėrė ėshtė qė, vetė prindėrit, tė mėsohen mė shumė me punėn e kompjuterit dhe ta analizojnė uebin. Le tė marrim si shembull porositė e ēastit - mesengjerat. Prindėrit duhet tė mėsojnė zhargonet: MEKA qėndron pėr "mamin e kam afėr" edhe HTTP qėndron pėr "hajde tė takohemi pėrnime”.

Dhe mos ia lejoni fėmijės qė tė ketė kompjuter nė dhomėn e fjetjes. Sipas matematikės sė ekspertėve tė internetit, kjo ėshtė njėlloj si t’ia jepni fėmijėn tuaj njė tė huaji dhe ju tė largoheni nga aty.

Pėrkundrazi, kompjuteri duhet tė jetė nė atė pjesė tė shtėpisė ku frekuentohet mė sė shumti, si dhoma e ndejės apo edhe kuzhina. Monitoroni se ēfarė ėshtė duke shikuar fėmija juaj nė internet, sa herė kaloni pranė tij.

Kamerat e uebit, tė cilat janė tė pranishme nė shumė shtėpi tona, vlerėsohen nga ekspertėt si pajisjet mė tė shpeshta tė cilat, grabitqarėt online, i pėrdorin pėr ta nxitur gjininė e kundėrt pėr aktivitet seksual.

Gjėja tjetėr e radhės qė duhet bėrė ėshtė qė tė caktoni disa rregulla pėr pėrdorimin e internetit. Shkruani kėto rregulla dhe vendosni njė kopje tė saj afėr internetit qė fėmija juaj tė mund t’i referohet, pėrderisa shėtit nėpėr rrjetin e internetit.

Kontrollet e prindėrve
Mė shumė se gjysma e familjeve amerikane, tė cilat kanė tinejxherė nė shtėpi, pėrdorin filtra tė caktuar tė cilėt ndalojnė qasjen nė pėrmbajtjet, potencialisht tė dėmshme pėr fėmijė. Prindėrit duhet tė mėsojnė ēfarė janė, ēfarė mund tė bėjnė e ēfarė jo dhe si funksionojnė ato.

Ato janė shumė efektive nė limitimin e kohės sė shpenzuar online, faqet tė cilėt fėmijėt nuk mund tė vizitojnė dhe ēfarė lloj komunikimi mund tė bėjnė, edhe pse ato ka gjasė qė tė filtrojnė/bllokojnė edhe faqet qė mund tė kėrkojnė pėr detyra tė shkollės.

Prindėrit, gjithashtu, mund tė pėrdorin softuer mbikėqyrės pėr tė pėrcjellė ēdo goditje tė fėmijėve tė tyre nė tastierė. Megjithatė, sugjerohet qė ju tė flisni me fėmijėt tuaj para se ta instaloni kėtė lloj softueri.

Duhet tė siguroheni qė ata ta kuptojnė qė ka njė shkak pse janė duke u mbikėqyrur dhe se kėtė gjė jeni duke e bėrė pėr t’i mbrojtur ata nga ndonjė gjė e keqe qė mund t’u ndodh.

Krijoni njė marrėdhėnie tė besueshme me fėmijėn tuaj kėshtu qė, nė rast tė ndonjė problemi qė mund ta ketė online, ai ta ndiejė veten tė lirė t’ju drejtohet juve pėr ndihmė. Mos u nervozoni me atė ēfarė do t’ju tregojė apo shfaq, sepse mund tė mos vije fare herėn tjetėr kur tė has nė ndonjė gjė tė diskutueshme.

Rrjetet shoqėrore

A e keni kėrkuar ndonjėherė nė “Google” emrin e fėmijės suaj?

Ky ėshtė njė indikator i mirė pėr tė marrė vesh, si pėr prindėrit edhe fėmijėn, se ēfarė informatash personale mund tė ketė nė internet.

Nėse fėmija juaj ėshtė pjesė e njė rrjete shoqėrore, siē ėshtė p.sh MySpace, sugjerohet qė profili i tij/saj tė jetė i regjistruar si "private". Flisni, mėsoni ata pėr mėnyrat mė tė mira tė pėrdorimit tė teknologjisė dhe si tė pėrdorin atė, sa mė pak, pėr ēėshtje personale.

Lexoni rregulloret e intimitetit nė secilėn faqe nė tė cilėn hulumton fėmija juaj.

Nėse fėmija juaj ėshtė futur nė ujėrat e lojėrave online, tė cilat sot janė tė panumėrta edhe nė gjuhėn tonė, shikoni saktėsisht ēfarė ndodhė nė kėto lojėra dhe, nėse diēka ndodhė, do ta mund tė kuptoni kontekstin dhe prej ku ka ardhur.
Mbikėqyrni ēdo lloj aktiviteti qė mund t’i vendos ata nė kontakt me dikė qė e njihni apo nuk e njihni.

Kėto janė disa udhėzime, por jo tė vetmet qė do t’i gjeni nė telegrafi.com me tė cilat, fėmijėt tuaj do tė kėnaqen me internetin dhe tė gjitha tė mirat qė ai mund t’ua ofrojė, pa e pėsuar nga anėt e kėqija tė kėsaj shpikjeje teknologjike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://doctor-tony.albanianforum.net
Doctor-TonY
The WebMaster
The WebMaster
Doctor-TonY

Numri i postimeve : 285
Join date : 15/08/2008
Location : Perpara Prizrenit :D

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Empty
MesazhTitulli: Mbroni tė dhėnat nė laptopin tuaj   Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Icon_minitimeTue Aug 19, 2008 11:49 am

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė F.0928182435385_m
Laptopėt janė praktik, mirėpo tė dhėnat brenda tyre janė tė ekspozuara ndaj disa rreziqeve shtesė, qė ėshtė veēanėrisht shqetėsim nėse jeni shfrytėzues afarist i cili merret me tė dhėna tė ndjeshme. Disa nga kėshillat e mėposhtme do tė duhej tė zvogėlonin dėmin nė rast se ndodhė mė e keqja.
Tė dhėnat nė laptopė, shumė shpesh, vlejnė mė shumė se vet ai kompjuter, e edhe nėse nuk kanė ndonjė vlerė tė madhe materiale, nė rast tė vjedhjes, shumica e tė dhėnave personale tė cilat gjenden nė kompjuter - po ra nė duar tė personave tė gabuar, mund t’i shkaktojė kokėēarje tė mėdha pronarit - andaj situatat e tilla mė mirė ėshtė tė parandalohen.

1. Asnjėherė, ama bash asnjėherė mos i leni fjalėkalimet (passwordat) nė shtėpizė tė laptopit apo nė ēantėn e kompjuterit. Provoni t’i mbani mend, por nėse mbajtja nė mend nuk u shkon pėr dore, atėherė ruani ato nė ndonjė pajisje tjetėr qė e keni gjithmonė afėr vetes – si p.sh. celular. Gjithashtu do tė ishte e menēur tė shkruhet fjalėkalimi nė atė mėnyrė qė tė mos jetė e qartė se pėr ēfarė bėhet fjalė.

2. Vjedhja e laptopėve nė rastet mė tė shpeshta ndodhė kur dikujt i jepet rasti ta bėj atė. Po e latė laptopin pa mbikėqyrje nė njė vend ku ka shumė njerėz, sigurisht qė dikush do ta vjedhė vetėm pėr faktin pse mundet. Kur ta leni laptopin nė automjet, gjithmonė vendosni nė bagazh ku nuk shihet nga kalimtarėt, nė dhomė tė hotelit asnjėherė mos e lini nė tavolinė, por vendoseni nė ēantėn e vet dhe largojeni nga vendi ku bie nė sy. Mė sė miri do tė ishte ta vendosni nė ndonjė sef, andaj para se ta rezervoni dhomėn pyetni nėse ajo ka nė dispozicion njė sef. Shumica e hoteleve kanė, nėse asgjė tjetėr, njė pėrqindje tė dhomave me sef.

Njė metodė e shkėlqyer kundėr vjedhjes sė laptopėve ėshtė brava (bllokuesi) Kensington. Laptopėt modern kanė njė vrimė nė shtėpizė ku mund tė fusni bravėn me tel apo me zinxhir i cili mė pas ngjitet pėr diēka tė fortė dhe qė ėshtė fikse (radiator, tavolinė e rėndė, krevat). Bravat Kensington posedojnė shifrėn apo drynin me ēelės, e emrin e kanė marrė sipas kompanisė e cila fillimisht ka filluar t’i shfrytėzojė ato. Me kohė sistemi i tyre ėshtė bėrė standard i miratuar nga pothuajse tė gjithė prodhuesit e laptopėve.

3. Tė dhėnat posaēėrisht tė ndjeshme nė laptopė gjithsesi mbroni me enkriptim shtesė. Sistemi Windows pėrmbajnė nė vete EFS (Encrypted File System), e mund tė pėrdoren edhe zgjidhje nga prodhuesit tjerė, siē ėshtė Drivecrypt i kompanisė me renome botėrore Securstar. Tė dhėnat e mbrojtur nė kėtė mėnyrė pothuajse ėshtė e pamundur tė lexohen, e shanset qė kėtė tė arrijė ndonjė hajn i rėndomtė janė barazi me zero.

4. Mbroni sistemin tuaj me fjalėkalime. Ēdo laptop mund tė sigurohet me fjalėkalimin nė BIOS qysh nė nisjen e kompjuterit, fjalėkalimi shtesė mund tė kyēet para fillimit tė punės sė Windows. Keni kujdes qė fjalėkalimi tė mos jetė i thjeshtė dhe shfrytėzoni shkronja tė mėdha e tė vogla si dhe numra nė njė fjalė. E nė rast qė laptopi ka transmetues identifikimi nėpėrmes gishtit, gjithsesi pėrdoreni.

5. Nėse ndodhė me e keqja dhe ua vjedhin laptopin, do tė kishte shumė vlerė po ta gjenit prapė. Ekzistojnė kompani tė cilat mundėsojnė pėrcjelljen e laptopėve nė bazė tė softuerit tė instaluar. Fatkeqėsisht, ai softuer mund tė bėj punė vetėm kur laptopi juaj i vjedhur tė kyēet nė internet, por edhe kjo ėshtė mė mirė se hiē.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://doctor-tony.albanianforum.net
Doctor-TonY
The WebMaster
The WebMaster
Doctor-TonY

Numri i postimeve : 285
Join date : 15/08/2008
Location : Perpara Prizrenit :D

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Empty
MesazhTitulli: Teknologji   Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Icon_minitimeThu Aug 21, 2008 5:31 pm

Grafika mė e shpejtė nga AMD-ja me 2 GB memorie
Kompania AMD sot ka filluar shitjen e saj tė ATI Radeon HD 4870 X2 me tė cilėn e ka zėnė vendin e parė nė garė me NVIDIA-n sa i pėrket kartelave grafike.
Kėtė kartelė e karakterizojnė performansa me tė vėrtetė tė avancuara, pasi qė ajo ėshtė nė gjendje tė pėrpunojė tė dhėna me shpejtėsi prej 2.4 teraflops derisa shpejtėsia maksimale e NVIDIA RSX nė PlayStation 3 ėshtė vetėm 1.8 teraflops, e nė Xbox 360 premton 1 teraflops.


Performansat e kartelės sė re grafike HD 4870 X2 janė arritur nė mėnyrėn e dėshmuar tė vjetėr, merri dy dhe vendosi nė njė. Domethėnė, kjo kartelė ėshtė kombinim i dy njėsive proceduese tė ATI Radeon HD 4800 nė njė, e si salcė i janė shtuar 2 GB memorie, qė ėshtė edhe rekordi i asaj qė mund tė gjendet aktualisht nė treg.


Pėrveē kėtyre tė dhėnave tė pėrsosura, ekziston njė ‘performansė’ e cila ndikon negativisht nė kėtė kėnaqėsi, e bėhet fjalė pėr ēmimin i cili arrin pothuajse 600 dollarė amerikanė.Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė F.0812043106985_m
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://doctor-tony.albanianforum.net
Doctor-TonY
The WebMaster
The WebMaster
Doctor-TonY

Numri i postimeve : 285
Join date : 15/08/2008
Location : Perpara Prizrenit :D

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Empty
MesazhTitulli: Teknologji   Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Icon_minitimeThu Aug 21, 2008 5:35 pm

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė F.0821052337856_m

Lenovo IdeaPad U8 – celular, internet, TV e shumė tjera
Ashtu siē pritej, pajisja Lenovo IdeaPad U8 ėshtė lansuar gjatė Lojėrave Olimpike nė Pekin dhe pėrfundimisht janė paraqitur edhe performansat e saj zyrtare.
Kjo pajisje MID (Mobile Internet Device) ėshtė e dedikuar vetėm pėr tregun aziatik, derisa ėshtė e pajisur me procesorin mė tė ri mobil Atom i cili funksionon nė 800 MHz dhe ka memorie punuese prej njė apo dy GB dhe diskun e memories prej 6 GB.

Ekrani me madhėsi prej 4.8 inēėsh, natyrisht, i ndjeshėm nė prekje, menaxhohet me stylus (apo me thonj tė gjatė), posedon dy kamera dhe qasje USB pėr lidhje tė komponentėve shtesė - siē mund tė jetė TV tunner.

Teknologjia wireless (pa tela) e punuar nė pajisje pėrbėhet nga GPS, EDGE, Bluetooth, Wi-Fi derisa mbėshtetja pėr WiMAX e 3G ende mbetet fshehtėsi.

Lenovo fillon me shitjen e IdeaPad U8 nė fillim tė muajit tetor me ēmim tani pėr tani tė panjohur, por i cili nuk do tė duhej tė kishte shumė dallim nga njė smartphone mesatar nė tregun lindor
Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Lenovo-ideapad-u8a
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://doctor-tony.albanianforum.net
Doctor-TonY
The WebMaster
The WebMaster
Doctor-TonY

Numri i postimeve : 285
Join date : 15/08/2008
Location : Perpara Prizrenit :D

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Empty
MesazhTitulli: Samsung e Yahoo shpikin internetin nėpėrmes televizionit   Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Icon_minitimeWed Sep 03, 2008 6:49 pm

Kompanitė Samsung e Yahoo kanė bashkuar forcat dhe kanė mundėsuar qė interneti tė zhvendoset nga kompjuteri drejt e nė kanalin televiziv, kanė njoftuar mediat e huaja.
Samsung nga Koreja e Jugut nė panairin industrial IFA, i cili mbahet prej sot e deri mė 3 shtator nė Berlin, do tė njoftojė pėr bashkėpunimin me makinėn e kėrkimit tė internetit Yahoo nė sigurimin e shėrbimit tė ri tė qasjes sė internetit nėpėrmes televizionit.

Ky shėrbim do tė quhet “Widget Channel” dhe do tu mundėsojė adhuruesve tė programeve televizive tė pėrdorin mė pak aplikacione tė internetit me qėllim tė pėrmirėsimit tė shikimit tė rėndomtė tė televizionit.

Shikuesit do tė kanė mundėsi tė shohin lajme, informacione financiare dhe parashikime tė motit me anė tė dirigjuesit tė televizionit.

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė F.0829072026513_m
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://doctor-tony.albanianforum.net
Doctor-TonY
The WebMaster
The WebMaster
Doctor-TonY

Numri i postimeve : 285
Join date : 15/08/2008
Location : Perpara Prizrenit :D

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Empty
MesazhTitulli: Vjen laptopi i vogėl dhe i lirė nga Dell   Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Icon_minitimeWed Sep 03, 2008 6:50 pm

Vjen laptopi i vogėl dhe i lirė nga Dell
Dell ėshtė kompania tė cilės mė sė miri i shkon pėr dore perfeksionimi i ideve tė huaja, prandaj nuk dyshojmė qė netbooku (lexo: laptopi i vogėl dhe i lirė) nga ta do tė jetė i shkėlqyeshėm. Sipas informacioneve tė fundit ai do tė duhej tė paraqitej nė treg gjatė javės sė ardhshme.
Dell Inspiron 910, siē pohon gazeta prestigjioze Wall Street Journal, do tė duhej tė paraqitej nė treg qysh nesėr, mirėpo pėrkundėr kėsaj specifikat e sakta ende nuk janė tė njohura.

Supozohet se ēmimi do tė jetė mė i ulėt se 400 dollarė, sistemi operativ do tė duhej tė ishte Windows apo Linux, derisa ekrani do tė duhej tė ishte me diagonale prej 8.9 inēėsh, gjersa procesori i cili e fut nė funksion me gjasė do tė jetė Atom nga Intel. Tregu i netbook-ėve tani veēmė ėshtė pėrplot, prandaj nuk do tė ēuditeshim nėse Dell do tė na pėrgatiste edhe ndonjė befasi nė lidhje me kėtė model
Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Dell_laptop1
Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė F.0903015545483_m
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://doctor-tony.albanianforum.net
Doctor-TonY
The WebMaster
The WebMaster
Doctor-TonY

Numri i postimeve : 285
Join date : 15/08/2008
Location : Perpara Prizrenit :D

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Empty
MesazhTitulli: Google sot lanson shfletuesin e internetit Chrome   Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Icon_minitimeWed Sep 03, 2008 6:52 pm

Google sot lanson shfletuesin e internetit Chrome
Google, "sunduesi i internetit", ka nisur shfletuesin e vet tė internetit Chrome pėr t’iu bėrė konkurrent Internet Explorerit dhe shfletuesit tjetėr alternativ Firefox.
Shfletuesi i ri nga Google ėshtė dizajnuar ashtu qė tė jetė mė i lehtė dhe mė i shpejt nė mėnyrė qė tė mund tė pėrballet sa mė mirė me aplikacionet e ardhshme tė uebit tė cilat mė sė shumti do tė mbėshteten nė video dhe multimedia, shkruan BBC.

Hapi i parė ėshtė lansimi i versionit eksperimental (BETA) pėr Windows i cili do tė jetė i pranishėm nė rreth njėqind shtete, derisa versionet pėr sistemet operative Linux e Macintosh do tė janė nė dispozicion diē mė vonė.

Google edhe mė tutje vazhdon mė zhvillimin e aplikacioneve tė internetit tė cilat po bėhen ēdo ditė e mė tė pranishme, siē janė Google Maps apo Picasa nė tė cilėn mund tė shfletohen fotografitė.

"Pėr ne mė shumti ka qenė e nevojshme tė prodhojmė jo vetėm shfletuesin, por platformėn moderne pėr faqet e internetit dhe aplikacionet", ka deklaruar Sundar Pichai, zėvendėskryetar i Njėsisė pėr produkte, nė blogun zyrtar tė Google.

Chrome versioni eksperimental fillon sot me shpėrndarje nė mėnyrė qė Google sa mė parė tė zvogėloj dominimin e Microsoftit nė tregun kompjuterik.


Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Google_chrome
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://doctor-tony.albanianforum.net
Doctor-TonY
The WebMaster
The WebMaster
Doctor-TonY

Numri i postimeve : 285
Join date : 15/08/2008
Location : Perpara Prizrenit :D

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Empty
MesazhTitulli: Virusi infekton kompjuterėt mė hapėsirė   Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Icon_minitimeWed Sep 03, 2008 6:52 pm

Virusi infekton kompjuterėt mė hapėsirė
Kur virusi e infekton kompjuterin e dikujt, nuk ėshtė edhe ndonjė lajm. Mirėpo kur kjo ndodhė nė Stacionin Ndėrkombėtar Hapėsinor i cili sillet rreth botės, atėherė kjo ėshtė dukshėm mė e pakėndshme.
Krimbi i cili ka hyrė nė laptopėt e astronautėve tė shkretė quhet W32.Gammima.AG dhe pėr qėllim ka tė vjedh fjalėkalimin e kompjuterit tė infektuar. Siē pohojnė nė NASA, janė infektuar disa laptopė, mirėpo asnjėri prej tyre nuk pėrdoret pėr operacione kritike nė hapėsirė, por bėhet fjalė pėr pajisjet nė tė cilat kryesisht lexohen e-mailat.

Megjithatė, vet mendimi se astronautėt nė hapėsirė do tė mund tė kishin probleme pėr shkak tė viruseve tė kompjuterit ėshtė shumė i pakėndshėm dhe bie nėn domenin e fantastikės shkencore nga tė nėntėdhjetat e hershme, pėr tė cilėn kemi menduar qė kurrė nuk do tė bėhet e vėrtetė.

NASA, dorėn nė zemėr, po bėhet e menēur, duke mos pranuar nė asnjė mėnyrė se laptopėt tė cilėt pėrdoren pėr gjėra tė rėndėsishme nuk mund tė infektohen me virus. E pyetur nėse ata laptopė si dhe laptopėt e infektuar nė tė njėjtin rrjet, zėdhėnėsja e NASA-s Kelly Humphries ėshtė pėrgjigjur me menēuri: Edhe po ta dija, nuk do tė mund tė ju tregoja pėr shkak tė shkaqeve tė sigurisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://doctor-tony.albanianforum.net
Doctor-TonY
The WebMaster
The WebMaster
Doctor-TonY

Numri i postimeve : 285
Join date : 15/08/2008
Location : Perpara Prizrenit :D

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Empty
MesazhTitulli: Fundi i pėrdoruesve tė kopjeve ilegale tė Windows XP?   Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Icon_minitimeWed Sep 03, 2008 6:54 pm

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė F.0828080123872_m
Microsoft ka vendosur tė bėj edhe hap tutje nė luftė kundėr pronarėve tė kopjeve ilegale tė Windows, tė cilėt, dorėn nė zemėr, janė mė shumė sesa ata legal.
Kanė kaluar rreth dy vite prej paraqitjes sė mekanizmit tė Microsoftit, WGA, apo Windows Genuine Advantage Notification detyra parėsore e tė cilit ka qenė njoftimi i pėrdoruesve se janė duke pėrdorė kopje ilegale tė Windows-it (sikur nuk e kanė ditur secili pa i thėnė askush).

Natyrisht, kjo ‘pengesė’ shpejt ėshtė kaluar nga ana e atyre tė cilėt merren me softuer ilegal. WGA nga kjo javė ėshtė avancuar edhe mė, prandaj prej tani e tutje Windows XP-tė ilegalė do tė bėjnė qė sipėrfaqja punuese e pėrdoruesit tė bėhet krejt e zezė, njė gjė qė do tė paraqitet ėdo gjashtėdhjetė minuta tė pėrdorimit tė kopjes ilegale tė Windows.

Pos “errėsimit” tė ekranit, nė pjesėn e tij tė poshtme do tė paraqitet njė porosi transparente pėr faktin se ju jeni duke pėrdorė kopje ilegale tė Windows. Tė gjitha kėto telashe, natyrisht, mund tė hiqen qafėsh duke instaluar softuerin origjinal.

E tani ajo ana pozitive pėr tė gjithė ju ‘dashakėqij” tė cilėt pėrdorni kopje ilegale tė softuerit, nėse i bėni azhurnim (update) sistemit tuaj operativ vetėm ‘hidhjani syrin” asaj qė po instaloni, sepse ndoshta nuk dėshironi tė instaloni WGA Notifications. Mirėpo, siē qėndron kjo punė nė botėn e informatikės, kur prodhuesi ia vendos pėrdoruesit ndonjė problem, ky gjithmonė e gjen formėn pėr ta anashkaluar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://doctor-tony.albanianforum.net
Doctor-TonY
The WebMaster
The WebMaster
Doctor-TonY

Numri i postimeve : 285
Join date : 15/08/2008
Location : Perpara Prizrenit :D

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Empty
MesazhTitulli: Aston Martin dizajnon automjetin mė tė shtrenjtė nė botė   Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Icon_minitimeWed Sep 03, 2008 6:55 pm

Aston Martin dizajnon automjetin mė tė shtrenjtė nė botė
Kompania britanike “Aston Martin” ka publikuar disa detaje tė mangėta dhe vizatime tė automjetit tė ri me emrin “one-77", i cili do tė shitet me ēmim minimal prej 1.3 milionė euro, pa tatim, dhe do tė jetė automjeti mė i shtrenjtė nė treg.
Secili nga 77 njėsitė e Aston Martin, nga seria e kufizuar, do tė pėrshtatet pėr blerėsin e veēantė, derisa inxhinierėt dhe dizajnerėt do tė merren vesh pėr specifikat e sakta me secilin blerės tė ardhshėm veē e veē.

Karroceria e alumintė e automjetit do tė pėrpunohet me dorė, derisa pronari do tė jetė nė gjendje tė zgjedh zėrin e tubit tė shkarkimit. Motori me 12 cilindra dhe rreth 700 kuaj fuqi do tė mund tė zhvillojė shpejtėsinė maksimale prej 354 kilometrash nė orė dhe se shpejtėsinė deri nė 100 kilometra do ta arrijė pėr 3.5 sekonda.
Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Aston_martin1
Kompania Aston Martin ka identifikuar rreth 500 blerės potencialė, tė cilėve do t’u ofrojė paraqitjen e modelit demonstrues kudo qė tė donė ta shohin.

Pritet qė automjetet e tilla tė para do tė ju dorėzohen blerėsve deri nė fund tė vitit 2009.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://doctor-tony.albanianforum.net
Doctor-TonY
The WebMaster
The WebMaster
Doctor-TonY

Numri i postimeve : 285
Join date : 15/08/2008
Location : Perpara Prizrenit :D

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Empty
MesazhTitulli: Sony tėrheq 440.000 laptopė nga tregu   Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Icon_minitimeFri Sep 05, 2008 3:50 pm

Sony tėrheq 440.000 laptopė nga tregu
Na duket pak e pabesueshme qė kohė pas kohė ndonjė prodhues pėrkundėr faktit qė investon miliarda nė prodhimin e pajisjeve tė tyre ka probleme me to. I fundit me radhė ėshtė gjiganti i industrisė elektronike Sony.
Nėse rastėsisht jeni pronar i ndonjėrit prej laptopėve tė Sonyt tė serisė Vaio TZ, tė prodhuar nė mes muajit maj 2007 dhe korrik 2008, dijeni se jeni njė ndėr “fatlumėt” tė cilėve Sony do t’ua zėvendėsojė laptopin pėr njė tjetėr tė ri.

Nė fakt, pas 209 padive tė pronarėve tė modeleve tė laptopit tė pėrmendur se nxehen aq shumė sa qė kanė shkaktuar djegie te njė numėr i caktuar, Sony ka vendosur tė tėrheq nga tregu 440.000 laptopė.

Siē lajmėrojnė nė taborin zyrtar tė prodhuesit, lidhjet kabllore nė mėnyrė jokualitative nė mes shtėpizės dhe ekranit tė pajisjes mund tė sjellin deri tek nxehja e tyre, e lėshime tė ngjashme janė vėrejtur edhe brenda lidhjeve nė vet ekranin e laptopit.

Problemet e reja tė kompanisė Sony vijnė afėrsisht dy vjet pasi qė kompania ėshtė dashur qė nė mėnyrė masive tė tėrheqė bateritė e integruara nė bateritė e laptopėve, tė cilat kanė sjellė deri tek djegia e pajisjeve.

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė F.0905063411572_m
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://doctor-tony.albanianforum.net
Doctor-TonY
The WebMaster
The WebMaster
Doctor-TonY

Numri i postimeve : 285
Join date : 15/08/2008
Location : Perpara Prizrenit :D

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Empty
MesazhTitulli: Laptop i cili u tėrheq me aromė   Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Icon_minitimeFri Sep 05, 2008 3:51 pm

Nuk jemi krejtėsisht tė sigurt se kjo ėshtė njė ide e mirė, por kompania Asus ka vendosur tė paraqes njė seri tė laptopėve me dekorime lulesh tė cilėt, nė mes tjerash, do tė kanė edhe aromė tė kėndshme.
Nė tė janė ofruar aromat si Floral, Cologne, Ocean e Grass, e edhe pse ndoshta ideja qė laptopit tuaj t’i vjen era oqean ju duket tėrheqėse, secili njeri i dhėnė pas kompjuterit mė shumė e do aromėn e plastikės sė re. Mirėpo do tė shohim se si ASUS F6V do tė kalojė nė treg.

Sa u pėrket mundėsive, bėhet fjalė pėr laptopėt e klasės sė mesme me diagonale prej 13.3 inēėsh, procesorė tė Intelit Core 2 Duo, deri nė katėr GB tė memories punuese, kapacitet tė diskut tė fortė 320 GB, e – pak e papritur, ai pėrmban edhe lexuesin e shenjave tė gishtėrinjve. Kartela e integruar grafike ėshtė nga ATI, HD 3470, e sa pėr imazh Asus brenda tij ka futur edhe njė kamerė tė uebit me rezolucion prej 1.3 megapikselė dhe qasjen HDMI.

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė F.0904055750349_m
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://doctor-tony.albanianforum.net
Doctor-TonY
The WebMaster
The WebMaster
Doctor-TonY

Numri i postimeve : 285
Join date : 15/08/2008
Location : Perpara Prizrenit :D

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Empty
MesazhTitulli: Televizorė me ekran prej 2.3 centimetrash trashėsi   Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Icon_minitimeFri Sep 05, 2008 3:52 pm

Televizorė me ekran prej 2.3 centimetrash trashėsi
Kompania japoneze pėr prodhimin e pajisjeve elektronike, Sharp, ka njoftuar se nė muajin tetor nė tregun evropian do tė lansojė televizorė me ekran tė kristalit tė lėngėt, me trashėsi prej gjithsej 2. 3 centimetra.
Televizorėt, tė cilėt do tė quhen "Akwos", do tė prodhohen nė dy madhėsi, me diagonale 52 e 65 inēėsh (132 e 165 centimetra), dhe do tė mund tė ngjiten nė mur, thuhet nė njoftimin e lėshuar nga kompania.

Gjithashtu edhe kompania japoneze, Matsushita Electric Industrial e njohur pėr brendin e saj Panasonic, pak kohė mė parė ka shfaqur prototipin e televizorit plazma prej 65 inēėsh, ekrani i tė cilit ėshtė gjithsej 2.5 centimetra i gjerė, pėrkujton agjencia e lajmeve Kyodo.

Matsushita ka njoftuar se ka pėr qėllim tė filloj shitjen masive tė kėtij televizori deri nė fund tė vitit fiskal tė vitit 2009.

Dy kompanitė pritet tė paraqesin televizorėt e tyre ultra tė hollė nė panairin e elektronikės i cili ėshtė hapur tė premten nė qytetin gjerman Berlin.

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė F.0901054031752_m
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://doctor-tony.albanianforum.net
Doctor-TonY
The WebMaster
The WebMaster
Doctor-TonY

Numri i postimeve : 285
Join date : 15/08/2008
Location : Perpara Prizrenit :D

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Empty
MesazhTitulli: Trafiku i internetit ėshtė dyfishuar   Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Icon_minitimeFri Sep 05, 2008 3:53 pm

Trafiku i internetit ėshtė dyfishuar
Edhe pse sipas tė dhėnave tė raportit tė ekspertėve tė kompanisė TeleGeography Research, trafiku i pėrgjithshėm i internetit nga mesi i vitit 2007 e deri mė sot, ėshtė rritur pėr 53 pėr qind, kjo e dhėnė megjithatė nėnkupton rėnien e rritjes sė trafikut tė internetit.
Sipas tė dhėnave tė kompanisė TeleGeography Research, qarkullimi global i internetit nga mesi i vitit 2007 deri nė mesin e vitit 2008 ėshtė rritur pėr madje 53 pėr qind. Megjithatė, sipas tė dhėnave nga njė vit mė parė, kjo do tė thotė se ka rėnie prej tetė pėr qind, kur merret parasysh se kjo shifėr atėherė ka qenė 61 pėr qind.

Nė ndėrkohė kapaciteti i pėrgjithshėm i kabllove optike nė mbarė botėn ėshtė rritur pėr 62 pėr qind, me tė cilėn vihet deri te e dhėna se trafiku i internetit shfrytėzon vetėm 29 pėr qind tė kapacitetit tė tij tė pėrgjithshėm.

Nė tė njėjtėn kohė TeleGeography Research qė prej vitit 2001 shėnon rėnie tė numrit tė pėrdoruesve tė ri tė lidhje me shirit tė gjerė (broadband), mirėpo nė aspektin global trafiku po rritet marrė parasysh nevojat ēdo ditė e mė tė mėdha tė pėrdoruesve pėr videot online dhe shėrbimet e ngjashme.

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė F.0904050537989_m
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://doctor-tony.albanianforum.net
Doctor-TonY
The WebMaster
The WebMaster
Doctor-TonY

Numri i postimeve : 285
Join date : 15/08/2008
Location : Perpara Prizrenit :D

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Empty
MesazhTitulli: Apple paraqet iPod Nano tė ri   Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Icon_minitimeWed Sep 10, 2008 7:41 am

Apple paraqet iPod Nano tė ri
Ngjarjet nga Apple, kur paraqiten produktet e reja, gjithmonė janė diēka e veēantė, e kjo pikėrisht pėr pluhurin e madh i cili qohet rreth tyre. Kėsaj radhe, Steve Jobs nuk ka paraqitur asgjė revolucionare, mirėpo ka pasur edhe disa gjėra interesante, nė mesin e tė cilave - pėr ne ėshtė iPod Nano i ri.
Apple nė ngjarjen e emėruar 'Let's Rock' ka paraqitur tė gjitha ato qė janė pritur, por jo edhe mė shumė se kjo. Pėr fillim, nė tė janė iTunes 8, tė cilat sjellin disa risi tė mira – para sė gjithash mėnyra e re, inteligjente e organizimit tė koleksionit tuaj muzikor, e emėruar Genius, si dhe mundėsia e shkarkimit tė video pėrmbajtjeve nė rezolucion high definition (HD).

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė F.0910014820536_m

Janė paraqitur edhe njė sėrė aplikacionesh dhe firmuare (2.1) i ri pėr iPhone, mirėpo pjesa mė interesante e prezantimit megjithatė ka qenė iPod Nano i ri. Kjo pajisje ka pėrjetuar disa ndryshime shumė interesante, mirėpo prapėseprapė ėshtė ai iPod-i i vjetėr e i mirė, qė do tė thotė se, nuk janė nisur gjėrat nė drejtimin nė tė cilin ėshtė duke shkuar iPhone.

Risitė janė jashtėzakonisht tė vogla, shtėpizė e lakuar nga alumini (edhe xhami ėshtė i lakuar) si dhe mundėsia e blerjes nė njė varg ngjyrash tė ndryshme. Nė tė gjendet edhe sensori i lėvizjeve, qė do tė thotė se iPod Nanon e ri, pėr shembull, mund ta tundni pėr tė kaluar nė kėngėn e radhės. Nė tė gjendet edhe mbėshtetja pėr video, derisa bateria Nanon do ta mbajė rreth 24 orė tė dėgjimit tė muzikės dhe katėr orė tė shikimit tė video materialeve.
Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Ipodtouch
Steve Jobs ka zbuluar edhe versionin e ri tė iPod Touch, diē mė tė hollė, me mbėshtetje mė tė mirė pėr grafikėn 3D dhe sensorin e lėvizjeve, si dhe me njė varg imtėsirash tjera.

Megjithatė, mbi tė gjitha, nuk ėshtė paraqitur asgjė qė nuk ėshtė pritur. Kompanisė Apple me tė vėrtetė po i ecėn mbarė shitja e pajisjeve mobile multimediale dhe kėtė do ta vazhdojė pėr aq gjatė sa t’i ecėn kėshtu.
Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Itunes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://doctor-tony.albanianforum.net
Doctor-TonY
The WebMaster
The WebMaster
Doctor-TonY

Numri i postimeve : 285
Join date : 15/08/2008
Location : Perpara Prizrenit :D

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Empty
MesazhTitulli: Bateria e laptoptit tė ri nga Toshiba zgjat 12 orė pune   Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Icon_minitimeWed Sep 10, 2008 7:42 am

Bateria e laptoptit tė ri nga Toshiba zgjat 12 orė pune
Kompania Toshiba gjatė muajit mars ka paraqitur laptopin e saj tė parė me disk SSD prej 128 GB, tani ai ėshtė “tėholluar” nė gjithsej 858 gramė me performansa tė shkėlqyera dhe ekran prej 12.1 inēėsh.
Ish Toshiba Dynabook SS RX1 ėshtė avancuar nė modelin SS RX2 platforma e tė cilit ėshtė Centrino 2 me kohėzgjatje maksimale tė baterisė deri nė 12.5 orė. Natyrisht kapaciteti i baterisė prej 12.5 orėsh ka tė bėj me modelin me diskun SSD prej 128 GB derisa kohėzgjatja e baterisė do tė jetė dukshėm mė e shkurtėr nė kombinim me diskun mekanik prej 160 GB.

Diagonalja e ekranit prej 12.1 inēėsh do tė ketė ndriēim tė pasmė LED si dhe rezolucion maksimal 1280 x 800 piksela, derisa ai do tė pėrmbajė Intel Core 2 Duo nė 1.2 GHz. Memoria maksimale ėshtė 3 GB derisa grafika pėr qėllime bazė ėshtė - Intel GS45 Express.

Shitja e tij fillon nė fund tė muajit shtator, derisa ēmimi i tij, aktualisht ėshtė i panjohur.

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė F.0909130902676_m
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://doctor-tony.albanianforum.net
Doctor-TonY
The WebMaster
The WebMaster
Doctor-TonY

Numri i postimeve : 285
Join date : 15/08/2008
Location : Perpara Prizrenit :D

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Empty
MesazhTitulli: Vjen trashėguesi i celularit LG Prada   Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Icon_minitimeWed Sep 10, 2008 7:44 am

Vjen trashėguesi i celularit LG Prada
Celulari ekskluziv i LG-sė Prada sė shpejti do tė bėhet me trashėguesin e tij me emrin Prada II, derisa tani janė tė njohura edhe specifikat e sakta.
Nėse mund tu besohet thashethemeve tė fundit, Prada e re do tė jetė e pajisur nė njė mėnyrė bukur mbresėlėnėse. Komunikim quad-band, komunikim i tė dhėnave nėpėrmes lidhjeve Wi-Fi, HSDPA e Bluetooth, ekran me diagonale prej tre inēėsh dhe rezolucion 240 x 400 piksela si dhe radio FM.

Kamera e tij ka karakteristika tė shkėlqyera: pesė megapiksela, video incizim dhe blic. Pajisja do tė ketė tastierė tė plotė QWERTY e cila do tė hapet nė rrėshqitje, e krejt kėto e bėjnė celularin njė produkt tė pajisur mirė.

Keni parasysh qė fotografia tė cilėn e kemi paraqitur ėshtė tėrėsisht jozyrtare dhe lehtė ėshtė e mundur qė pajisje do tė duket pak mė ndryshe. Na intereson vetėm ēmimi...

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė F.0907033423801_m
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://doctor-tony.albanianforum.net
Doctor-TonY
The WebMaster
The WebMaster
Doctor-TonY

Numri i postimeve : 285
Join date : 15/08/2008
Location : Perpara Prizrenit :D

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Empty
MesazhTitulli: Google ua plotėson dėshirat shfrytėzuesve tė IE 6   Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Icon_minitimeWed Sep 10, 2008 7:46 am

Google ua plotėson dėshirat shfrytėzuesve tė IE 6
Ankesat se disa prej shėrbimeve tė uebmailit Gmail nuk janė nė dispozicion pėr shfrytėzuesit e shfletuesit Internet Explorer nė versionin 6, gjiganti i internetit ka vendosur t’i rregullojė. Sipas paralajmėrimeve, shfrytėzuesit e IE6 tani e tutje nuk do tė duhej tė kishin kurrfarė problemi.
Tregu i shfletuesve tė internetit ėshtė mbushur bukur mirė duke marrė parasysh se secili nga taborėt kanė paraqitur risitė e tyre tė shumta, mirėpo edhe pėrkundėr kėtij fakti, njė numėr i madh i shfrytėzuesve edhe mė tutje shėtisin nėpėr internet duke pėrdorė tanimė arkaikun Internet Explorer nė versionin 6. Disa nga mundėsitė e Gmail, shėrbimit pa pagesė pėr uebmail nga Google, nuk kanė qenė nė dispozicion pėr ta, mirėpo tani janė rregulluar.

Google nė rregullimin e tyre ka punuar me ekipin e Internet Explorer, derisa mangėsitė si pamundėsia e shėnimit tė porosive me ngjyra tė ndryshme, pamundėsia e qasjes nė disa funksione tė caktuara tė Gmail Labs, integrimi jo i plotė me AOL Instant Messenger tani veēmė janė rregulluar. Nė bashkėpunim me Microsoft janė rregulluar edhe mangėsitė siē ka qenė performansa e shfletuesit IE6 gjatė hapjes sė programit JavaScript gjatė shfrytėzimit tė Gmail dhe tė ngjashme.

Sidoqoftė, si Microsoft ashtu edhe Google megjithatė kėshillojnė shfrytėzuesit tė shkarkojnė versionet mė tė reja tė cilitdo version mė tė ri tė shfletuesve tė internetit sepse shfletimi do tė jetė dukshėm mė i lehtėsuar dhe mbi tė gjitha mė i sigurt.


Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė F.0908011018107_m
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://doctor-tony.albanianforum.net
Doctor-TonY
The WebMaster
The WebMaster
Doctor-TonY

Numri i postimeve : 285
Join date : 15/08/2008
Location : Perpara Prizrenit :D

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Empty
MesazhTitulli: Sony Ericsson i lidhur me YouTube   Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Icon_minitimeFri Sep 12, 2008 11:26 am

Sony Ericsson i lidhur me YouTube
Sony Ericsson ka konfirmuar ekzistimin e celularit G705 me performansa tė shkėlqyera i cili ofron integrimin me shėrbimin e videove online – YouTube.
Modeli rrėshqitės G705 ėshtė celular i pastėr 3G me performansa tė larta. Karakteristika e tij qė dallohet mė sė shumti ėshtė ekrani me diagonale prej 2.4 inēėsh dhe rezolucion 240 x 320 piksela. Pėr shfletim mė tė rehatshėm tė internetit prodhuesi nė telefon ka integruar shfletuesin e plotė HTML dhe programin pėr leximin e materialeve nėpėrmes furnizuesit RSS.

Lidhja nė internet ėshtė e mundur, pėrveē nėpėrmes lidhjes mobile, po ashtu edhe falė ndihmės sė adapterit WiFi tė cilin e posedon ky celular, derisa ėshtė gjetur vend edhe pėr receptorin GPS i lidhur me Google Maps.
Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė G705a
Memoria e integruar nė vet telefonin ka kapacitet prej njė gigabajt, qė do tė duhej tė ishte e mjaftueshme pėr ruajtjen e fotografive dhe video materialeve tė incizuara me kamerėn e integruar me rezolucion prej 3.2 megapikselash.

Sony Ericsson ka realizuar partneritet me Google, prandaj video incizimet e bėra me kėtė telefon mund tė vendosen drejtpėrdrejt nė YouTube. Ende nuk ka tė dhėna pėr ēmimin e rekomanduar tė shitjes sė kėsaj pajisje, derisa shitja e saj duket se do tė fillojė nė tremujorin e parė tė vitit tė ardhshėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://doctor-tony.albanianforum.net
Doctor-TonY
The WebMaster
The WebMaster
Doctor-TonY

Numri i postimeve : 285
Join date : 15/08/2008
Location : Perpara Prizrenit :D

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Empty
MesazhTitulli: Televizori i cili e di kush jeni dhe ku jeni?   Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Icon_minitimeFri Sep 12, 2008 11:28 am

Televizori i cili e di kush jeni dhe ku jeni
Koncepti i kompanisė Panasonic pėr televizorin e sė ardhmes, ėshtė bukur ambicioz, dhe tėrėsisht ndėrron rolin e televizionit nė shtėpinė tuaj.
Ai quhet Life Wall, diagonalen e ekranit e ka 150 inē, ėshtė jashtėzakonisht i hollė, derisa Panasonic planifikon ta lėshojė nė shitje qysh nė vitin e ardhshėm. Bėhet fjalė pėr televizorin i cili mbulon tėrė murin e dhomės dhe shfaq gjėra tė ndryshme nė pjesė tė ndryshme tė ekranit, varėsisht nga nevojat e banorėve.

Pėr shembull, pjesa mė e madhe e sipėrfaqes sė tij mund tė funksionojė si foto-tapetė, derisa nė pjesėn e poshtme mund tė shihni programin televiziv.

Qė kjo tė funksionojė tamam si duhet, pėrkujdeset teknologjia e njohjes sė fytyrave dhe lėvizjeve. Kur tė paraqiteni para ekranit, ai do tė njoh se pėr kė bėhet fjalė dhe ku gjendeni saktėsisht, si dhe do tė lėshojė programet tuaja tė adhuruara nė pjesėn e ekranit e cila gjendet pikėrisht para jush.

Nuk duhet as tė flasim se si do tė duken video-lojėrat nė kėtė ēudi prej ekrani, derisa janė tė mundshme edhe shumė gjėra tjera, mirėpo nuk jemi tė sigurt se ngulitja e syve nė kėtė ekran gjigant pėr njė kohė tė gjatė ėshtė edhe aq ide e mirė.

Si do qė tė jetė, nėse Panasonic nė tė vėrtetė shndėrron kėtė koncept nė realitet, fjalia e shprehur shpesh 'ruaju prej atij dreq televizori” do tė ketė krejt kuptim tjetėr.
Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė F.0912031947207_m
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://doctor-tony.albanianforum.net
Doctor-TonY
The WebMaster
The WebMaster
Doctor-TonY

Numri i postimeve : 285
Join date : 15/08/2008
Location : Perpara Prizrenit :D

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Empty
MesazhTitulli: Google: 10 milionė $ pėr idenė e cila do tė ndryshojė botėn   Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Icon_minitimeThu Sep 25, 2008 11:21 am

Google: 10 milionė $ pėr idenė e cila do tė ndryshojė botėn
Projekti i Google i emėruar “10^100" ėshtė nė kėrkim tė idesė e cila do t’i ndihmojė njerėzimit dhe atė do ta shpėrblejė me 10 milionė dollarė.
Tė drejtė pėr pjesėmarrje nė garė kanė tė gjithė ata persona tė cilėt dėrgojnė idenė e tyre deri mė 20 tetor tė kėtij viti nė formatin tekstual apo video. Me rastin e kremtimit tė ditėlindjes sė dhjetė Google, gjoja, bota do tė bėhet mė e mirė se qė ishte dje.

Pas qindra ideve tė pėrzgjedhura nga ana e Google vlerėsimi i mėtutjeshėm do tu takojė pėrdoruesve tė internetit tė cilėt do tė zgjedhin 25 gjysmė-finalistė. Pėrfundimisht, pesė idetė fituese do t’i pėrzgjedh juria e ekspertėve e cila secilit fitues do t’i dhurojė nga dy milionė dollarė amerikanė.

Sa pėr rikujtim, votimi online fillon mė 27 janar tė vitit 2009. Google ka ofruar udhėzimet bazė pėr idenė dhe ka lehtėsuar atė me ofertėn nė katėr kategori fillestare.

Idetė tė cilat do tė mund tė ndihmonin numrin mė tė madh tė njerėzve mund tė kanė lidhje me komunitetin, mundėsitė pėr sukses, energji, mjedis, shėndetėsi, arsim, vendbanime dhe kategoria "tė tjera".

Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė F.0925032650209_m
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://doctor-tony.albanianforum.net
Sponsored content
Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Empty
MesazhTitulli: Re: Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė   Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Hakerėt kosovarė sulmojnė Serbinė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
DoctoR-ToNY :: Diskutime Shoqėrore :: Interneti dhe Teknologjia-
Kėrce tek: